Garnizon to ogromny kompleks o powierzchni 25 hektarów, który przez długie lata służył jako miejsce stacjonowania wojsk. Dziś teren dawnych koszar stanowi modną dzielnicę kulturalną i jeden z najciekawszych punktów miasta.

Garnizon

Dzielnica mieszkaniowa, w której znajdowała się restauracja Otwarta to miejsce, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością. Na kwartale ulic Szymanowskiego, Chrzanowskiego, Słowackiego i alei Grunwaldzkiej przeszkolone apartamentowce i nowatorskie budowle korespondują z imponującą, zabytkową zabudową.


Ogromny kompleks o powierzchni 25 hektarów przez długie lata był niedostępny dla mieszkańców Gdańska – liczne obiekty i tajemnice wojskowe ukryto za wysokim murem. Dziś teren dawnych koszar stanowi modną dzielnicę kulturalną i jeden z najciekawszych punktów miasta.

HISTORIA KOSZAR WE WRZESZCZU

Garnizon wybudowano pod koniec XIX wieku. Miał być dogodnym miejscem stacjonowania pruskich Husarów, których siedziby dotychczas były rozsiane po całym mieście. O wyborze miejsca zadecydowało jego atrakcyjne położenie – na płaskim terenie, z dobrym dostępem do wody i możliwością łatwego transportu do miejsc manewrów. Koszary miały pomieścić wszystkich Husarów stacjonujących w Gdańsku i stanowić techniczne zaplecze armii.


Jak możemy przeczytać na stronie Trojmiasto.pl, przez długie lata koszary służyły armii II Rzeszy Niemieckiej, policji Wolnego Miasta Gdańska, wojskom hitlerowskich Niemiec, Armii Czerwonej i Wojsku Polskiemu.


Koszary we Wrzeszczu

Pod koniec XX wieku podjęto decyzję o likwidacji jednostek wojskowych i wystawieniu ogromnego terenu na sprzedaż. Dawne koszary zostały zakupione w 2005 roku przez grupę inwestycyjną Hossa. Obecny właściciel przeprowadził wiele prac renowacyjnych. Część elementów dawnej zabudowy odrestaurowano i przystosowano do działalności kulturalnej.